Wszystkie, Zabawki, zabawki recenzje, Zabawy

Pierwsza lekcja anatomii

Trudno znaleźć coś bardziej fascynującego niż ludzkie ciało.  Oj wiem, wiem znalazłoby się kilka rzeczy, … ale jak dla mnie plasuje się ono zdecydowanie w pierwszej trójce. Czy mamy pięć czy trzydzieści lat z taką samą ekscytacją odkrywamy nowe fakty o nim.

O ciele opowiadamy naszym dzieciom właściwie od początku. Przebierając niemowlaka nazywamy poszczególne części jego ciała. Z kilkulatkiem bawimy się  w „pokaż gdzie jest … „. Później nadchodzi budzący niekiedy strach czas – ” mamo, tato a dlaczego?”

I tu już zaczynają się schody a wiedza rodzica z upływem kolejnych miesięcy i lat wystawiona zostaje na coraz cięższą próbę. Co poniektórzy dziękują komu trzeba za czasy, w których pełen dostęp do wiedzy mieści się w ręce. I oddychają z ulgą, gdy  kolejny raz ukradkiem i niepostrzeżenie zasięgają pomocy u ukochanego  „wujka Google”  … a ciekawość ich pociechy zostaje całkowicie zaspokojona.

Można jednak uprzedzić fakty i ruszyć w ten fascynujący świat ciała razem z dzieckiem. Na rynku znajdziecie multum pomocnych książek, puzzli, modeli czy filmów. Fajnie, gdy łączy się to wszystko ze sobą.  Możemy o tym przeczytać a później odtworzyć to w zabawie, ułożyć na modelu czy narysować. Ale przede wszystkim eksperymentować i sprawdzać w innych źródłach czy podane w książce informacje są prawdziwe.

Dzieci szkolne chcą wiedzieć więcej i więcej… i nie jest to dla nich żaden obowiązek, co warto wykorzystać. My wprowadziliśmy już pierwsze książki zarówna takie, które przedstawiają ogólną wiedzę o ludzkim organizmie jak i te, które z lekkim humorem przekazują różne ciekawostki.  Muszę przyznać, że sama pochłonęłam je ze sporym zaciekawienie.

 

janod-9

janod-18

 

 

W ramach cyklu „Uczę się z Edukatorkiem” do  naszego pomocniczego zestawu dołączyła magnetyczna zabawka – Ciało ludzkie marki Janod.

Mamy tu tekturową tablicę i elementy – puzzle przedstawiające części ciała: szkielet, skórę, narządy wewnętrzne i mięśnie.

 

 

janod-19

janod-cialo-czlowieka

 

Chociaż producent przeznaczył ten zestaw dla dzieci w wieku 7-12 lat z zabawką spokojnie poradzą sobie przedszkolaki.  A zakup tego cuda może okazać się inwestycją na następne lata.

Tablica dołączona do zestawu zawiera kontury człowieka, dzięki czemu 4-6 latki mogą wykorzystać zabawkę, jako puzzle. Podczas ich układania maluch zapozna się z poszczególnymi warstwami ludzkiego ciała, o których możemy mu troszkę opowiedzieć … oczywiście, jeśli tylko będzie miał na to ochotę.

W zależności od wieku dziecka i jego możliwości możemy dostosowywać poziom trudności tej zabawy. Najmniejszym pociechom dajemy puzzle tylko z jednego układu. Nieco większym  możemy utrudnić zadanie mieszając je z kolejnymi warstwami ludzkiego ciała.

Gdy dzieci nabiorą wprawy bez problemy odtworzą wszystko już bez pomocy tablicy i jej konturów.

 

janod-cialo-czlowieka-6

janod cialo czlowieka

 

Do zestawu dołączone są również karty szczegółowo opisujące poszczególne układy.

Przy ich pomocy dzieci  w wieku szkolnym chętnie, bo samodzielnie uczą się nazw kości czy narządów i ich położenia.  Model pozwala wyobrazić sobie rzeczy, których nie podejrzymy we własnym ciele. Zabawka w dość dyskretny sposób pokazuje też różnicę miedzy chłopcem a dziewczynką 😉 .

Karty są w 11 językach – oryginalnie nie ma wśród nich polskiego odpowiednika. Na szczęście producent uzupełnił zabawkę dołączając do niej polski zestaw w formie papierowej książeczki.

 

janod-17

janod-8

janod-11

janod-12

janod-13

janod-14

janod-10

janod-16

 

Plansza jest na sznureczku, dzięki któremu można ją powiesić … mamy też wskaźnik. Obie te rzeczy sprawiają, że dziecko czuje się jak mały ekspert,  wykładowca czy nauczyciel. Wcielanie się w rolę tego ostatniego jest świetną frajdą. Dziecko z zapałem przyswaja nowe rzeczy, by móc jako nauczyciel zweryfikować wiedzę swoich rodziców. Także bądźcie czujni i jeżeli nie do końca jesteście pewni tego, co wiecie o ludzkich układach przygotujcie się 😉

 

janod-1

janod-cialo-czlowieka-3

lalka-z-materialu

 

Moja córka upodobała sobie zabawę w wykładowcę i naprawdę solidnie się do tego przygotowuje. Kiedy sadza nas na sali i zaczyna opowiadać … mam mały powrót do przeszłości i jest to zdecydowanie tego rodzaju wykład, którego słucha się z rozdziawioną buzią.

 

 

janod-7

janod-5

janod-6

 

Dzieciaki chętnie układają model , który u nas nie jest już bezimiennym tworem a ma nawet własne imię – Edi.  Nasz Edi to dość roztargniony gość …  ciągle gubi swoje elementy. A w naszym domu wciąż słychać lament: „ gdzie moja ręka, gdzie moja głowa, gdzie moja kość piszczelowa ? Śmiechu i zabawy przy tym nie brakuje tak samo jak zapału, by wyszukać odpowiednią część i zakodować nazwę kolejnej kości, narządu czy mięśnia. Czego się nie robi dla takiego przyjaciela.

 

janod-cialo-czlowieka-4

janod-cialo-czlowieka-3

janod-cialo-czlowieka-5

 

Na koniec podpowiem Wam jeszcze, że karty w innych językach można wykorzystać do nauki obcych słówek. My używamy już tych angielskich.

Jak widzicie to typ zabawki, którą na pewno wykorzystacie na różne sposoby i w zabawie z dziećmi w różnym wieku. A jeśli dodatkowo Wasza pociacha wyjątkowo  mocno interesuje się ciałem albo marzy o tym,  by zostać lekarzem to będzie to strzał w dziesiątkę.

 

Wpis powstał w ramach „Uczę się z Edukatorkiem” – zachęcam do  śledzenia FB sklepu, jeśli chcecie poznać inne edukacyjne zabawki  i wpisu z tego cyklu.

 

Na koniec  mam dla Was niespodziankę w postaci 10% rabatu na cały asortyment w sklepie EDUKATOREK.PL
Rabat otrzymacie na hasło  „dzieciusiowo” ważny  do niedzieli 18.09.2016

 

 

Janod – Ciało człowieka TUTAJ

Książki z wpsiu  – Rety! Jakie niesamowite jest ludzkie ciało i Ludzkie ciało. świat w obrazkach.

Poprzednie Wpisy Następne Posty

Zobacz Także