KSIĄŻKI, Wszystkie

W biblioteczce 7-latka

Dzisiaj pierwsza porcja książek z naszej biblioteczki. Znajdziecie w niej pozycje, które moja córka uwielbia i do których często wraca. Z racji, że czyta już sama wybieram takie, które podzielone są na odpowiedniej długości rozdziały. W przeważającej części zamieszonych książek czcionka jest również większa. Ułatwia to  czytanie i zapobiega gubieniu się w tekście.

 

Na ogień pierwszy trzecia część ZIUZI Maliny Prześlugi – wyd. Tashka.

 

„Ziuzia i dom na głowie”.

Jeśli jeszcze nie znacie tej niesamowitej małej kobietki zajrzyjcie  tutaj   http://dzieciusiowo.pl/ziuzia/

Możecie mi jednak uwierzyć, że jej po prostu nie da się nie lubić. W trzeciej części Ziuzia jest nadal tą samą pełną fantazji dziewczynką, której pomysły do głowy przychodzą przez pępek. Jest jednak starsza ma już 8 lat i jak sama mówi zachowuje się trochę  inaczej, bo ” starszeństwo zobowiązuje”. Poza cudowną treścią książka urzeka niesamowitymi ilustracjami Roberta Romanowicza.

To akurat ta pozycja, w której czcionka jest najmniejsza, treści jest dużo i jeśli dziecko nie czyta jeszcze zbyt dobrze, może gubić się w tekście. Niemniej jednak warto ją mieć a na początek może ją czytać któryś z rodziców.

Polecamy równie mocno dwie poprzednie części tj.

Ziuzia
Ziuzia i coś niezwykłego

 

ziuzia ksiazka

ziuzia i dom na głowie

ziuzia ksiazka dla dzieci

ksiazki-22

 

 

Pozycja numer dwa to dwie książki o dziewczynce imieniem Ninka. Mamy tutaj:

 

 

Ninka.  Dziadku, chodź!
Ninka. Patrzcie, morze!

Autorka książek Karolina Lijklema chciała stworzyć opowiadania, które będą jednocześnie docierać do dzieci i ich rodziców. Moim zdaniem doskonale jej się to udało. Obie historie są niezwykle ciepłe. Pokazują jak piękna może być codzienność i jakie cudowne przygody można przeżyć dzięki wyobraźni.

W historii „Patrzcie morze” zwykły plac zabaw staje się nadmorskim kurortem, zabawkowa lokomotywa prawdziwym pociągiem a piasek z piaskownicy nadmorską plażą. Dzieci odbywają wspaniałą podróż w swojej wyobraźni. Każdemu rodzicowi czytającemu tę książkę na pewno przypomną się stare dobre czasy, … kiedy z taką łatwością przenosili się w swój wymarzony świat.

 

Druga historia opowiada o cudownej więzi łączącej dziadka z wnuczką i jest niezwykle wzruszająca. Trudno przeczytać ją bez lekkiej mgiełki w oczach. Jest tu trochę o przemijaniu i o tym jak często zmieniają się nasze role w życiu. Najpierw to rodzice i dziadkowie opiekują, zajmują  się nami.  Potem przychodzi czas, kiedy to oni potrzebują naszej pomocy. I w tej historii autorka pokazuje, że mimo podeszłego wieku dzięki wyobraźni można robić wszystko to, na co ma się tylko ochotę.

Obie książki bardzo przejrzyste. Mają dużą, wyraźną, wygodną do czytania czcionkę.

ninka ksiazka

ksiazki-31

ninka

 

Wielka księga detektywa Pozytywki

A teraz przenosimy się w klimat iście detektywistyczny. Dla dzieci lubiących niesamowite przygody i historie z lekką nuta niepewności.

Książka zawiera w sobie wszystkie wcześniej wydanych tytułu tj: „Detektyw Pozytywka”, „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”,”Pamiątki detektywa Pozytywki” oraz „Wakacje detektywa Pozytywki”. Łącznie w zbiorze mamy 45 zagadek, które dzieci wraz z głównym bohaterem próbują rozwiązać. Dla ułatwienia na ostatnich stornach książki znajdują się odpowiedzi na nie wszystkie.  Można więc sprawdzić czy udało nam się poprawnie rozwiązać każdą tajemnicę.

Ale teraz kilka słów o głównym bohaterze – detektywie Pozytywce. Oj to bardzo sympatyczny gość. Jest właścicielem jednoosobowej agencji detektywistycznej o nazwie „Różowe Okulary”. Jego biuro jest nieduże, ale spokojnie mieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Jego jedyną bronią jest stojący na parapecie kaktus. Jak twierdzi Pozytywka, zagadki wpadają na niego same i nie ma spraw mniej lub bardziej ważnych. Wkłada w swoją prace całe serca nawet, jeżeli sprawa dotyczy zaginięcia skarpetek w delfiny.

Książka pięknie wydana w sztywnej, twardej okładce. Czcionka średniej wielkości, dość przejrzysta. Bardzo wygodna w czytaniu dla mniejszych dzieci, bo podzielona jest na krótkie rozdziały.

 

to

ksiazki-26

ksiazki-27

 

Pozostając w klimacie tajemnic i nierozwiązanych zagadek sięgamy po serie książek wydawnictwa Zakamarki:

 

„Biuro detektywistycznego Lassego i Mai”.

 

Akcja książki rozgrywa się w niedużym szwedzkim miasteczku Valleby, w którym dzieje się wyjątkowo dużo dziwnych rzeczy.  Jej bohaterowie, Lasse i Maja to dwójka przyjaciół. Dzieci prowadzących małe detektywistyczne biuro, dzięki czemu przeżywają dużo fascynujących przygód. Macie ochotę potropić z nimi przestępców ?

Książka od kilku lat znajduje się na liście bestsellerów dziecięcej literatury w Szwecji i wcale mnie to nie dziwi. My po przeczytaniu pierwszego opowiadania i rozwiązaniu pierwszej tajemnicy zapragnęliśmy mieć wszystkie pozostałe części. Książki idealne dla dzieci, które zaczynają przygodę z czytaniem. Wyjątkowo duża i przejrzysta czcionka.

biuro-detektywistyczne-lassego-i-mai

tajemnice-kina

biuro-detektywistyczne-lassego-i-mai

 

 

Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny

Beata Ostrowicka

To jedna z tych książek, której chciałoby się poświęcić cały wpis. Wygląda niepozornie ale to, co kryje się w jej wnętrzu zachwyca już po otworzeniu okładki. Na jej wewnętrznej stornie znajdziecie wygodne podsumowanie tego, o czym przeczytacie w dalszej części. Wygląda to zupełnie jak ściąga, którą robiło się przed klasówką 😉

„Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny” to książka, która w sposób przystępny i za sprawą zabawnych opowiadań wprowadzi Wasze dziecko w świat matematyki i zagadnień z nią związanych. Przeczytacie tu m.in o cyfrach, liczbach rzymskich, tworzeniu zbiorów, figurach, jednostkach masy i pojemności. Zaznajomicie się z kalendarzem, dodawaniem, odejmowaniem i tabliczką mnożenia. Nauczycie się odczytywać daty, godziny, temperaturę.

Świetne uzupełnienie szkolnego podręcznika.  Duża przejrzysta czcionka ułatwia czytanie najmłodszym.

 

ksiazka-1

ksiazka-4

ksiazka-2

ksiazki-3

 

 

 

Piaskowy Wilk

Asa Lind

Jest to dla mnie jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci, jaką czytałam. Jej bohaterką jest mała dziewczynka Karusia, która w trudnych dla siebie chwilach ucieka na plażę do swojego przyjaciela Piaskowego Wilka.

On zawsze znajduje dla niej czas …  zarówno na zabawę jak i rozmowę.  Potrafi odpowiedzieć na każde nawet najtrudniejsze pytanie. Kiedy dziewczynka mierzy się z jakimś problemem nigdy nie mówi jej, co ma robić. Stara się wczuć w jej sytuację i własnym zachowaniem, postępowaniem pokazuje jej jak może poradzić sobie z daną sytuacją. Często w zabawny sposób tłumaczy dziwne zachowania dorosłych.

Myślę, że niejeden z nas w portrecie rodziców Karusi odnajdzie siebie. Dorosłego, który ciągle za czymś goni i zbyt często mówią słowo „zaraz”. Książka daje  do myślenia czytającym ją dorosłym.

Tą cudną opowieść możecie kupić w trzech osobnych częściach:

„Piaskowy Wilk”
„Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły.”
„Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia”

lub w jednym zbiorze pod nazwą

„Raz, dwa, trzy Piaskowy Wilk”

 

 

piaskowy-wilk-zakamarki

piaskowy-wilk

piaskowy-wilk-4

 

 

Jak zostać szpiegiem w 7 dni

Justine Smith

 

Ta książka wpadła mi w ręce zupełnie przypadkiem. Kupiliśmy ją na wyprzedaży za całe 2zł. Pewnie gdyby nie ta przecena nigdy nie trafiłaby do naszego domu.

Na szczęście dla nas stało się inaczej. Ta książka zajęła moje dziecka na kilka długich wieczorów. Agent Jacek i ekspert od gadżetów Karol przedstawiają prosty 7-dniowy plan na to jak zostać szpiegiem. Dzieciaki dowiadują się jak wymyśli dobre przebranie, jak urządzić prawdziwą kwaterę szpiegowską czy prowadzić prawdziwe obserwacje. Uczą się jak szyfrować wiadomości, czy napisać zakodowaną wiadomość. Dowiadują się, jakimi zasadami kierują się prawdziwi szpiedzy. Do książki dołączone są podstawowa gadżety szpiegowskie: notatnik szpiega, sztuczne wąsy i dwa okręgi do kodowania wiadomości.

 

 

 

ksiazki-12

ksiazki-134

 

 

Niebawem kolejna część, w której przedstawie Wam książki – bloki do pracy i książeczki z zadaniami, które jednoczenie uczą i bawią.

Do miłego 😉

Poprzednie Wpisy Następne Posty

Zobacz Także