KSIĄŻKI, Wszystkie

Poczytajki pomgajki

„Poczytajki – pomagajki” to zbiór książek przeznaczony dla dzieci, które wchodzą w nowe dla siebie środowisko – przedszkolne lub szkolne.  Każda „poczytajka” opowiada historię małego bohatera zmagającego się z jakimś problemem.

Wydarzenia w książkach są przedstawione dość bezpośrednio, ale jak dla mnie w sposób odpowiedni dla małego odbiorcy. W pozycjach, które my posiadamy mamy historię małej gaduły, zmyślacza i „dokuczalskiej”. Nawet, jeśli dane problemy nie dotyczą bezpośrednio naszego dziecka to przecież w środowisku przedszkolnym czy szkolnym na pewno przyjdzie mu spotkać takie osoby.

Wspólne czytanie tych książek pomaga zrozumieć, czemu  dzieci zachowują się czasem w niezrozumiały dla otoczenia sposób. Uczą, że trzeba umieć wybaczać i dawać innym drugą szansę. Ukazują, że bardzo łatwo zrobić komuś przykrość,że ludzie są różni i każdy zmaga się z jakimiś problemami i lękami.  Co najważniejsze dzieci dowiadują się, że warto mieć przyjaciół i że nie zawsze możemy liczyć tylko na siebie.

Co do samych książek uwagę zwracają  – znane nazwiska, przemyślane ilustracje i  niezła szata graficzna. Szczególnie wnętrze „Gaduły” prezentuje się świetnie. Książki mają idealny format i odpowiednio grube kartki. W przypadku literatury dla najmłodszych dzieci jest to niezwykle ważne.

Opowieści są barwne i dobrze napisane. Przyjemnie się je czyta.

siazki

„Gaduła”

to historia dziewczynki, która uwielbia mówić. Rzadko kiedy dopuszcza kogoś do słowa, zadaje miliony pytań i właściwie sama na nie odpowiada. Szkolni koledzy często jej dogryzają. Jak się jednak okazuje „gadulstwo” może być bardzo pożyteczne. Dlaczego? Dowiecie się po lekturze tej książki.

gadula 2

gadula 4

gaduła 3

gadula 7

„Zmyślacz”

Bohaterem kolejnej historii jest Paweł. Dzieci bardzo go lubią, bo ma wyjątkowego tatę, który podróżuje po całym świecie. Szybko jednak okazuje się, że to zmyślone historie. Dzieci zaczynają wyśmiewać się z chłopca, który staje się przez to wygaszony i małomówny. Sytuację ratuje sprytna  nauczycielka, która pokazuje dzieciom, że  wybujałą wyobraźnię można pożytecznie wykorzystać. Paweł zostaje reżyserem szkolnego przedstawienia. Co z tego wszystkiego wyniknie … zachęcamy Was do lektury.

zmyslacz 4

zmyslacz 1

zmyslacz 3

zmyslacz 6

el

 

„Dokuczalska”

to dziewczynka, która uwielbia chodzić do przedszkola. Jej ulubione zajęcie to szczypanie, drapanie i popychanie kolegów z grupy. Pomimo tego Amelka uważa się za grzeczną dziewczynkę, bo całą winę zrzuca na ręce, które ponoć jej nie słuchają. Sytuacja ta zmienia się pewnego dnia, kiedy to ręce obracają się przeciwko niej a później nawet od niej uciekają. To troszkę abstrakcyjna historia, ale łatwo wyciągnąć z niej wnioski. Śmieszne ilustracje są świetnym uzupełnieniem treści.

dokuczalska 1

dokuczalska 2

dokuczalska 3

dokuczalska 4

dokuczalska 5

 

Książki Wydawnictwo Muza do podejrzenia tutaj

 

 

 

Poprzednie Wpisy Następne Posty

Zobacz Także