Wszystkie, Zabawki, zabawki recenzje

Prezenty – gry rodzinne i logiczne

Dzisiaj kolejna porcja inspiracji prezentowych. Tym razem gry rodzinne i logiczne dla mniejszych i większych. Gier samych w sobie chyba zachwalać nie trzeba. Ja chciałabym Wam dzisiaj przedstawić też kilka takich, w których nie koniecznie chodzi o rywalizację ale raczej miłe spędzenie czasu.

To zaczynamy … na początek

 

Gry dla młodszego rodzeństwa

Pokażę Wam dwie gry. Jedna  jest z nami już spory kawałek czasu – mowa tu o Loteryjce od Kapitana Nauki.  Druga memo Mudpuppy to nasz nowy nabytek. Takie gry mogą być wspólnym prezentem dla rodzeństwa w młodszym wieku około 3-6 lat. Chociaż u nas 8 letnia córka bawi się nimi z 3 letnią siostrą. Obie pozycje są przepięknie zilustrowane. Ja osobiście nie mogę się przestać zachwycać.

 

Kapitan Nauka Gra Loteryjka Świat 3+

Zestaw składa się z 6 plansz i 36 żetonów. Gra ma kilka wariantów my obecnie bawimy się w ten , w którym każdy otrzymuje jedną planszę a zadaniem jest odszukanie odpowiednich kółeczek.

Dziecko może bawić się również tą grą samo. Przypasowując konkretne żetony do odpowiednich kart.

cena około 30ł

kapitan nauka gra loteryjka podróż

gry dla trzylatkow

gry dla przedszkolaka

gry dla czterolatkow

zabawy dla trzylatkow

Ponieważ pisałam o tej pozycji wcześniej po inne zdjęcia odsyłam Was do postu tutaj   –> http://dzieciusiowo.pl/co-kupic-trzylatkowi-na-dzien-dziecka/

 

 

Memo Mudpuppy

To tradycyjna gra memo. Dziecko może bawić się nią samodzielnie, bądź też z innymi domownikami. Zestaw jest stosunkowo niedrogi, cena około 25zł a naprawdę piękny. Jeśli szukacie jakiegoś drobnego prezentu np. dla dzieci znajomych lub chcecie dołożyć coś jeszcze do skarpety to polecam Wam z czystym sumieniem.

To chyba najpiękniejsze memo, jakie mamy. Jeśli do Was ten konkretny motyw nie przemawia i wolicie coś w innym klimacie zaglądajcie TUTAJ

lub na FB producenta TU

mudpuppy memo

memo dla dzieci

memo gry dla 3 latka

zabawy dla przedszkolakow

zabawy dla czterolakow blog

memo mudpuppy warzywa i owoce

 

 

  GRY RODZINNE

 

KALAMBURY JANOD

 

To chyba najfajniejsza jak dla nas gra rodzinna. Mamy różne jej wersje. Taką dla dorosłych, dla dzieci w wieku szkolnym a ostatnio trafił do nas egzemplarz dzięki, któremu bez problemu możemy wciągnąć do zabawy najmłodszego członka rodziny, który nie potrafi jeszcze czytać a poziom zadań w poprzednich zestawach jest zbyt wysoki.

 

ZASADY GRY

Oczywiście w każdej z wersji gry można rywalizować i tu również. Mamy plansze, pionki,klepsydrę i zestawy kart pogrupowanych w tematy. Do takiej rozgrywki najlepiej mieć 4 osoby, które utworzą dwa zespoły. Gracz jednej z drużyn kręcąc strzałką na planszy losuje dziedzinę a następnie bierze kartę z odpowiedniej puli i stara się przedstawić daną rzecz czy postać jedynie przy pomocy gestów i dźwięków. Ma na to 30 sekund, które odmierza załączona klepsydra. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza odgadnie 10 haseł.

 

KARTY

Na każdej znajduje się obrazek przedstawiający np. zwierzę, postać, zawód lub jakiś przedmiot. Jeśli z czasem gra na takim poziomie wyda Wam się banalna możecie zwiększyć poziom trudności i ograniczyć się do przedstawiania jedynie za pomocą gestów.  Czy naprawdę tak łatwo, nie wydając żadnych dźwięków pokazać pirata czy np. lwa ? … zapewniam Was, że wcale nie …  a przy niektórych kartach trzeba się naprawdę napocić.

My grając w KALAMBURY nie rywalizujemy. Każdy po kolei pokazuje kilka kart z rzędu i jest to naprawdę czas pełen śmiechu i świetnej zabawy. Spróbujcie i u siebie, jeśli Wasz maluch nie jest chętny wszelkim grom, w których ktoś przegrywa. Na wszystko przyjdzie kiedyś czas.

do kupienia TUTAJ

 

gry dzieci kalambury

gra kalambury dzieci

janod gra kalambury dzieci

kalambury dla dzieci janod

gry dla przedszkolaka

Gra kalambury janod

kalambury dla dzieci janod

gry dla dzieci kalambury

 

 

SCRABBLE

Tej gry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ale gdyby jednak oto krótki opis. Rozgrywkę można przeprowadzić między 2, 3 lub 4 osobami. Każdy dostaje swój stojak, na którym ustawia wylosowane z woreczka literki – dokładnie siedem. Stojaki są po to, by przeciwnicy nie widzieli naszych liter.

Kolejny rozgrywający układają na planszy wyrazy ze swoich tabliczek. Pierwsze słowo musi przechodzić przez jej środek. Kolejne muszą być stworzone tak, by wykorzystywały, co najmniej jedną literkę z  któregoś z poprzednio ułożonych wyrazów. Wszystko tworzy więc swego rodzaju krzyżówkę. Wyrazy przecinają się, odchodzą od siebie. Można też przedłużać już istniejące słowo dokładając do niego litery  tak, by stworzyć nowy wyraz np. do „góra” dodać -„lka” i stworzyć „góralka”.

Każda literka ma swoją punktację, którą zwiększyć można układając tabliczki na punktowanych polach planszy. Nie będę się tu rozpisywać o wszystkich regułach, bo jest tego sporo. Jeśli gry nie znacie i wstępnie Was zainteresowała odsyłam na stronę producenta.

Wygrywa oczywiście ten, kto w całej rozgrywce zdobędzie największą liczbę punktów.

 

 

gry edukacyjne dzieci

scrablle

gry rodzinne scrabble

gra scrabble

gry rodzinne blog

My wykorzystujemy litery z woreczka jeszcze na jeden sposób. Losujemy grupę spółgłosek i samogłosek a później staramy się ułożyć z nich jak najwięcej wyrazów. Polecam Wam i taką zabawę.

 

gry rodzinne

 

  1. Rummikub–  to gra strategiczna, która polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami ze swojej tabliczki. Wykłada się je na stół sekwencje lub ciągami minimum 3-liczbowymi.
  2. Szarada– gra zbliżona zasadami do Scrabble

 

 

PYTAKI

czyli niezwykła gra rodzinna

Nie pokaże Wam tej gry dokładniej, gdyż zbierałam się i zbierałam z jej zakupem i koniec z końcem mam ją ciągle w koszyku i czeka na swój dzień czy też kolej, w tym całym szaleństwie ostatnich wyprzedaży i promocji. Tak czy inaczej na 100% wyląduje u nas pod choinką i będzie to taki wspólny prezent dla całej naszej rodziny.

Pytaki nie są grą, w której próbujemy kogoś prześcignąć na planszy, przegonić ilością zdobytych punktów, bo tutaj każdy wygrywa, ale trochę inaczej. Mamy tu żetony i kostkę a także karty z pytaniami i poleceniami, ale to wszystko ma tylko wspomagać komunikację między członkami rodziny i uczyć rozpoznawać własne emocje.

Wśród kart znajdziecie m.in. pytania takie jak „Co lubisz w swoich rodzicach?” , ” Co chciałbyś żeby się zmieniło w twojej rodzinie?”, „Jak wygląda Twoja wymarzona niedziela”.

Nawet, jeśli w domu normalnie rozmawia się o podobnych rzeczach na pewno zawsze dowiemy się czegoś nowego. Pozwoli nam to również jeszcze lepiej poznać marzenia, pragnienia czy obawy naszego dziecka, rodzeństwa, rodziców czy dziadków.

Wśród kart mamy też zadania jak np. „Daj buziaka wszystkim sowim domownikom”, „Opowiedz swoim bliskim swój niedawny sen”.

Taka zabawa i wspólne spędzenie czasu na pewno wspomoże naukę mówienie o sobie i o swoich emocjach. Nauczy też lepiej i uważniej słuchaj innych. To wszystko powinno przełoży się na wzmocnienie relacji między domownikami i jeszcze lepsze poznanie.

 

 

 

GRY logiczne, w które dziecko może grać samo

 

 

TOPLOGIX DJECO

To kolejna nowość w naszym domu. Przepięknie wydana gra Djeco. Jeśli chcecie wyćwiczyć w swoim dziecku orientację przestrzenną to zdecydowanie coś dla Was.

 

Zawartość pudełka

W opakowaniu znajduje się:

-20 dwustronnych kart; po jednej stornie mamy ilustracje z zadaniem a po drugiej rozwiązania.
-5 żetonów ze zwierzątkami ( żabką, misiem, kotkiem, ptaszkiem i myszką )
drewniana plansza z powtarzającymi się na wszystkich rysunkach przedmiotami

 

 

Zasady zabawy

Dziecko wybiera sobie dowolny obrazek, przygląda mu się a następnie na jego podstawie określa położenie zwierzątek względem zaznaczonych na drewnianej planszy przedmiotów – drzewa, wiadra, kamienia, grzyba i domku. Zwierzaki mogą być „na, pod, przed, za lub w” danej rzeczy. Oczywiście robi to kładąc żeton w odpowiednim miejscu. Choć nam to wszystko wydaje się oczywiste dla dzieci w wieku 3,4 lat jest to naprawdę wyzwanie i zajmujące zajęcie.

Kiedymaluch skończy może samodzielnie się skontrolować odwracając kartę z obrazkiem, na której znajduje się rozwiązanie.

 

Grę można kupić w sklepie Maxizabawa TUTAJ

djeco toplogix

djeco toplogix gra

toplogix djeco

toplogix djeco

gra toplogix djeco

toplogix djeco gra

djeco gra logiczna dla dzieci

djeco gra

gra logiczna dla przedszkolaka

Djeco toplogix gra

djeco toplogix

 

 

KAMELOT JR

Smart Games

 

Kolejna gra logiczna, która na pewno pobudzi wszystkie szare komórki Waszego dziecko. Mowa o Kamelot Junior z serii „Smart Games” dla maluchów od 4 roku życia. Tak naprawdę trudno zamknąć ten przedział na górze, bo wszystko zależy od dziecka. Znam kilku dorosłych, którzy sporo głowili się nad niektórymi zadaniami. Na pewno dużą rolę odgrywały w tym umiejętności abstrakcyjnego i przestrzennego widzenia.

Co znajduje się w opakowaniu.

W kartonie znajdziecie:

-11 drewnianych elementów; 8 klocków – części zamku, dwie figurki, drewnianą podstawkę

-zestaw 48 zagadek logicznych w 4 stopniach trudności; od najprostszych po trudniejsze zebranych w książeczce

 

Na czym polega zabawa

Dziecko wybiera zagadkę i układa wybrane klocki według ilustracji. Szykuje też te, które zostały zaproponowane do tego, by dobudować przejście między rycerzem a księżniczką tak, by mogli się oni spotkać. Aby zadanie można było uznać za udane trzeba użyć wszystkich wskazanych w danym zadaniu klocków. Są też pewne zasady tego jak przemieszczać mogą się figurki to wszystko znajdziecie w przejrzystej instrukcji.

Po wykonaniu zadania dziecko może sprawdzić swoje rozwiązanie na odwrocie kartki.

 

To nasza pierwsza gra z serii Smart Games ale na pewno nie ostatnia. Planujemy jeszcze zakup dla młodszej córki „Trzech świnek”, „Mądrego zamku”  a dla starszej „Antywirusa„. Podrzucę Wam linki do nich na dole strony pod zdjęciem zbiorczym.

Samych gier warto trochę poszukać, bo rozpiętość cenowa w różnych sklepach jest spora. Ja kupiłam naszą za niecałe 90zł.

 

granna gra kalemot smart game

 

Granna Gra Smart Kamelot Jr

smart game kamelot jr

gry logiczne granna

gra smart games kamelot

ganna gry

kamelot gra granna

gry logiczne

smart games kamelto jr

granna kamelot

 

granna samrt games

 

  1. MĄDRY ZAMEK – zadaniem dziecka jest takie ułożenie klocków, aby stworzyć zamek przestawiony na ilustracji. Utrudnieniem są wieżyczki, które wsuwają się w środek pozostałych klocków.
  2. TRZY MAŁE ŚWINKI – gra ma dwa warianty, każdy to 24 zagadki.  Zadaniem dziecka jest takie ułożenie płytek z domkami, by w opcji z wilkiem świnki były schowane w chatkach. W wariancie bez wilka pozostały na polach poza domkami.
  3. DZIEŃ NOC – gra logiczna dla najmłodszych 3+ ;  w pudełku znajdują się klocki, które trzeba układać zgonie z ilustracjami z książki. Mamy tu dwa poziomy łatwiejszy, gdy widzimy klocki z kolorami i wzorami. Trudniejszą, gdy dziecko widzi tylko kształty , jakby cienie całej układanki.
  4. ANTYWIRUS – coś dla troszkę starszych dzieci 7 +; gra logiczna o różnych stopniach trudności.   Elementy w grze przesuwamy płynnym ruchem w czterech kierunkach po skosie. Celem gry jest usunięcie wirusa ( czerwonej płytki )  poza planszę przez lukę, która znajdującą się w jednym z narożników.

 

 

Fundels Kolory I Kształty

 

To niewielkie pudełeczko kryje w sobie zestaw 20 przezroczystych blaszek z kolorowymi elementami, przy pomocy których można ułożyć 30 kompozycji znajdujących się na 30 kartach z obrazkami.

Obrazki maja na sobie kółeczka w różnych ilościach, które wyznaczają ile kart z przezroczystymi obrazkami trzeba wykorzystać. Dziecko aby ułożyć daną kompozycję musi ułożyć blaszki z figurami w odpowiednim kierunku i kolejności ponieważ każda kolejna warstwa zasłania fragmenty kolejnej.

Młodsze dzieci pewnie na początku będą potrzebowały pomocy dorosłych. Myślę jednak, że z czasem dadzą sobie radę samodzielnie.

 

Ja za zestaw zapłaciłam 28zł – kupiłam go stacjonarnie w osiedlowym sklepie.

fundels

fundels kolory i kształty

Fundels Kolory I Kształty

fundels kształty

Na dzisiaj to tyle. Zapraszam Was na kolejne posty z serii inspiracji prezentowych.

Poprzednie Wpisy Następne Posty

Zobacz Także

No images found!
Try some other hashtag or username