W co bawić się z dzieckiem w domu?

Dodano: 2021/08/25

W ostatnim czasie częściej niż zazwyczaj musimy przebywać we własnym domu. Bywa to wielkim wyzwaniem dla rodziców, którzy muszą niejednokrotnie łączyć własne obowiązki służbowe, prace domowe, a także opiekę nad małym dzieckiem. Aby przebywanie w domu było dla dziecka komfortowe, warto zaproponować mu różnego rodzaju zabawy. Czas spędzany wspólnie z rodzicami jest zawsze cenny da dziecka, jednak w pewnych sytuacjach trzeba podsunąć mu zajęcia, które będzie z zadowoleniem wykonywało samo. Dobrym pomysłem są zabawy plastyczne.

Zabawy plastyczne dla dzieci – radość i kreatywność

Dzieci uwielbiają się brudzić i tworzyć w nieskrępowany sposób. Dzięki nowoczesnym zabezpieczającym gadżetom a także dzięki łatwo zmywalnym farbom, można w domu łatwo zaaranżować dla dzieci przestrzeń do plastycznej zabawy. Dzieci mogą malować i rysować nawet w wannie, a to dzięki specjalnym kredkom, które powstały właśnie z myślą o małych amatorach kąpieli. Farby przeznaczone dla dzieci są nietoksyczne, ich producenci uwzględnili także ważną potrzebę rodziców, jaką jest łatwość pozbywania się zabrudzeń z ubrań, a także z podłogi w domu. W sieci możesz znaleźć sporo pomysłów na to, jak zorganizować dziecku plastyczną zabawę w domu.

Dlaczego zabawa jest także ważna dla rozwoju?

Dziecko uczy się przez zabawę, jednak radość oraz pozytywne emocje, jakie ta wywołuje to wartości same w sobie. Dlatego właśnie specjaliści zalecają, by nie tłamsić u dzieci potrzeby kreatywności zakazami i nakazami, a jedynie zadbać o to, by dzieci bawiły się w sposób bezpieczny dla siebie oraz dla otoczenia. Zamiast zabraniać dziecku się ubrudzić, po prostu postaraj się ubrać go w stare ubrania, które mogą zostać zaplamione i zniszczone. Użyj w dziecięcym pokoju farby ściennej, którą można łatwo wyczyścić z zabrudzeń. Podsuń mu blok do malowania i farby, a dziecko z chęcią pochwali Ci się swoimi dziełami. Koniecznie wyraź z tego radość, gdyż duma w oczach rodzica ugruntowuje u dziecka pewność siebie. Nawet dwuletnie maluchy mogą już kreatywnie działać, malując chociażby palcami.

wstecz